Olyan bérrobbanás történt Magyarországon, ami évtizedenként csak egyszer fordul elő

2025. február 26. 07:00 | Portfolio

Olyan bérrobbanás történt Magyarországon, ami évtizedenként csak egyszer fordul elő

Közel 647 ezer forint volt a bruttó átlagkereset tavaly Magyarországon, ám a felszín alatt komoly különbségek húzódnak meg. Van olyan szektor, ahol meghaladja az 1 milliót, míg máshol 500 ezer forint sincs a bruttó átlagbér. A friss adatokból kiderült, hogy a nők továbbra is kevesebbet keresnek, illetve az is elmondható, hogy nem igazán éri meg hamar otthagyni az iskolapadot.

Elképesztő különbségek: itt kell a legtöbbet dolgozni egy otthonért Magyarországon

2025. február 16. 06:00 | Futó Péter

Elképesztő különbségek: itt kell a legtöbbet dolgozni egy otthonért Magyarországon

Néhány nappal ezelőtt egy részletes elemzést tettünk közzé, amely a lakásárak és a jövedelmek összehasonlításának újszerű megközelítését mutatta be. Maradva a témánál ezúttal a területi különbségekre voltunk kíváncsiak, így kiemelten azt vizsgáltuk, hogy a budapesti kerületekben és a megyeszékhelyeken hol, milyen jövedelmekből kellene kigazdálkodniuk a vásárlóknak az általuk kinézett lakást.

Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

2024. december 23. 11:26 | Szabó Dániel

Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Hogyan egyensúlyozhat az Európai Unió a versenyképesség, a szolidaritás és az együttműködés hármas alapelve között a kohéziós politika területén? Ezt a kérdést járta körül Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora „A kohéziós politika jelene és jövője” című konferencián tartott előadásában. Az uniós politikák eredményei ellenére a területi egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, miközben az új célkitűzések – mint a fenntarthatóság és a digitalizáció – egyre nagyobb szerepet kapnak. A konferencia másik kiemelt témája az Interreg programok határon átnyúló együttműködései voltak, amelyek Holop Silveszter előadása szerint nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és kulturális dimenzióban is hozzájárulnak a határ menti régiók fejlődéséhez. A szakértők egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika jövője az alapelvek megőrzésén és a helyi szintek erősítésén múlik.

Szétszakadt Magyarország – Navracsics Tibor is lépéseket sürget

2024. december 16. 19:11 | Portfolio

Szétszakadt Magyarország – Navracsics Tibor is lépéseket sürget

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter elismerte, hogy Magyarországon jelentős területi egyenlőtlenségek vannak, amelyeket a kormány célja orvosolni. A miniszter szerint Budapestnek, mint sikeres városnak, nagyobb szerepet kellene vállalnia a gazdaságilag elmaradottabb térségek támogatásában.

Teljes kettészakadás Magyarországon: szakmák tűnnek el pillanatok alatt

2024. november 03. 10:30 | Portfolio

Teljes kettészakadás Magyarországon: szakmák tűnnek el pillanatok alatt

A modern technológiák térnyerése következtében a munkaerőpiaci kereslet is átrendeződött: előtérbe kerültek a magas képzettséget igénylő, illetve az alacsony munkaerőköltségű, egyszerűbb tevékenységek. Az automatizálható feladatokat végzők iránt azonban egyre kevesebb igény mutatkozik - derült ki a KSH Népszámlálási atlasz, 2022 című, most megjelent kiadványából. Ezáltal 2011 és 2022 között nőtt a magas szintű szakértelmet igénylő munkakörökben dolgozók, valamint az egyszerű fizikai foglakozásúak aránya, ezzel szemben a rutinszerű ipari, kereskedelmi és szolgáltatási foglalkozásúaké mérséklődött.

Mennyit segítettek az EU-s források Magyarország egyik legszegényebb megyéjén?

2023. október 29. 16:01 | Pámer Zoltán, Pénzár Árpád, Finta István, Horeczki Réka

Mennyit segítettek az EU-s források Magyarország egyik legszegényebb megyéjén?

A területi különbségek mérséklését, a periférikus sajátoságok negatív hatásainak csökkentését számos alapelv és fejlesztési módszer kívánja elősegíteni, melyek közül a fejlesztési források mértékét, elosztását és felhasználási módját meghatározó elvek és konkrét szabályok különösen fontosak, hiszen ezek összehangolt, optimalizált működtetése teremti meg az esélyét a hátrányos helyzetű térségek felzárkózásának. Baranya megye sajátos fejlődési pályája, a perifériára kerülés folyamata, az elmúlt évtized konjunktúrájából való kimaradás középpontba helyezi az EU források hatékony felhasználásának kérdését.

Megéri egy jobb munkáért másik városba költözni?

2023. július 16. 18:10 | Futó Péter

Megéri egy jobb munkáért másik városba költözni?

Sokak életében előfordulhat olyan helyzet, hogy egy új állásajánlat miatt egy másik városba kellene költözni. Ilyenkor számos szubjektív szempont is szerepet játszik a döntésben, de vannak tényszerű számok is, amelyek a költözés vagy a maradás mellett szólnak. Egyik legfontosabb ebben az új állással elérhető jövedelem és az ottani megélhetési költségek aránya, ami gyakran azonnal eldönti a kérdést, hogy megéri-e egyáltalán a költözésen elgondolkodni. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy Magyarország különböző részein milyen jövedelmekhez, milyen megélhetési, elsősorban lakhatási költségek társulnak, és ez alapján hol érdemes elfogadni az esetleges állásajánlatot.

Megszólalt Navracsics Tibor az uniós pénzekről

2023. június 15. 19:36 | MTI

Megszólalt Navracsics Tibor az uniós pénzekről

Területfejlesztésre 2021 és 2027 között 14 ezer milliárd forint jut, kiemelt cél a versenyképesség erősítése, a zöld és digitális átmenet megvalósítása, valamint az, hogy 2030-ra Magyarország az öt legélhetőbb uniós tagállam közé tartozzon - mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Joint Venture Szövetség gazdaságélénkítő programsorozata, a Country Ride első állomásán Veszprémben.

Koronavírus: ezeket a magyar régiókat roppanthatja meg a járvány

2020. március 29. 10:20 | Portfolio

Koronavírus: ezeket a magyar régiókat roppanthatja meg a járvány

Az elmúlt három hónapban globális méretűvé vált koronavírus-járvány erős hatást gyakorol hazánk gazdasági folyamataira és a lakosság mindennapjait is átírja. (A veszélyeztetettekről itt írtunk.) A KSH szerint a hatások az ország egyes részeit eltérően érinthetik. Ennek mértéke nagyban függ attól, hogy az ottani gazdasági-társadalmi szerkezet milyen jellemzőkkel bír, illetve a leginkább érintett területek vagy csoportok mekkora súlyt képviselnek a térségben.

Mutatjuk, hol élnek a legtovább a magyarok

2019. december 15. 07:55 | Portfolio

Mutatjuk, hol élnek a legtovább a magyarok

A születéskor várható élettartam egy ideje nem tud igazán növekedni Magyarországon, most viszont azt is megtudhatjuk, hogy melyik megyében élnek a legtovább és a legrövidebb ideig a magyarok.

Itt a bizonyíték, milyen durván szétszakadt Magyarország - Hihetetlen különbségek a fizetésekben

2019. március 19. 16:41 | Portfolio

Itt a bizonyíték, milyen durván szétszakadt Magyarország - Hihetetlen különbségek a fizetésekben

A fejletlenebb országrészeknek az elmúlt évek kedvező gazdasági környezete mellett sem sikerült sok tekintetben felzárkóznia a fejlettebbekhez, számos mutató alapján óriási szakadék tátong Magyarország egyes térségei között. A Központi Statisztikai Hivatal "Fókuszban a megyék - 2018. I-IV. negyedév" című kiadványában szereplő adatok ismét erre a sajnálatos jelenségre világítottak rá.

2017. február 03. 05:50 | Portfolio

Térképen Magyarország hihetetlen lakáspiaci különbségei

Hatalmasak a különbségek az ország különböző pontjai között, ha a lakásárakat nézzük. Ráadásul egyre nő. Míg 2007-ben a válság előtt még csak öt és félszer kellett többet fizetni Budapesten átlagosan egy ingatlan egy négyzetméteréért, mint az Észak-Alföld községeiben, addig 2016 első 9 hónapja alapján a különbség már több mint 8,6 szoros volt. Nagy eltérések vannak abban is, hogy a vásárlók hol és mennyiért vesznek lakást. Míg az észak-keleti régióban az átlagár 3 millió forint volt, addig a fővárosban 20,3 millió forintért vettek lakást a vásárlók 2016-ban.

2016. június 01. 15:05 | Portfolio

Valóban csak ennyit ér az ingatlan, ha vidéki?

Míg a fővárosban gyakorlatilag felforrt az ingatlanpiac, addig a megyék többségében továbbra is a korábbi nyomott áron kínálják az eladók a lakásokat. Az Otthontérkép elemzéséből kiderül, hogy az életkörülményekben tapasztalható különbségek hogyan hűtik, vagy éppen szorítják le teljesen az ingatlanpiaci lázat a vidéki megyékben.

Részletes keresés